06 november 2026

Kinderen krijgen steeds jonger een smartphone: ga op tijd het gesprek aan

Tegenwoordig zie je het steeds vaker: kinderen die op jonge leeftijd al rondlopen met een smartphone. Uit een recente peiling blijkt dat kinderen in Nederland gemiddeld rond hun tiende hun eerste smartphone krijgen. Dat is onderzocht onder kinderen van 10 tot en met 15 jaar.

Een smartphone biedt jongeren veel handige en leuke mogelijkheden, maar brengt ook risico’s met zich mee. Zo geeft de helft van de kinderen aan weleens berichten te zien waar ze bang of verdrietig van worden. Snapchat en TikTok worden het vaakst genoemd als platforms waar kinderen verwachten iets vervelends tegen te komen.

Voor kinderen kan het lastig zijn om te vertellen wat ze online meemaken. Schaamte of de angst voor een boze reactie van hun ouders kan ervoor zorgen dat ze hun ervaringen liever voor zichzelf houden. Ook cyberpesten en het beschermen van persoonlijke gegevens zijn aandachtspunten bij het gebruik van smartphones en sociale media.

Samen in gesprek over smartphonegebruik

Op 25 augustus 2026 is een nieuwe campagneperiode van Blijf in Beeld gestart. De campagne stimuleert ouders om met hun kinderen in gesprek te gaan over smartphonegebruik en samen afspraken te maken.

Uit de eerder genoemde peiling blijkt dat kinderen het belang van afspraken over smartphonegebruik over het algemeen begrijpen. Bijna 90 procent geeft aan het belang ervan te begrijpen.

Ouders kunnen gebruikmaken van de afsprakenkaart om samen met hun kind afspraken te maken. Het belangrijkste is om het gesprek open aan te gaan en nieuwsgierig te blijven. Bespreek samen wat je kind online tegenkomt, welke situaties lastig kunnen zijn en wat jullie kunnen doen als er iets vervelends gebeurt.

Je hoeft het niet perfect te doen. Het belangrijkste is dát je het gesprek aangaat.

Hulp of advies nodig?

Wil je meer weten over schermgebruik bij je kind of maak je je zorgen? Dan kun je bij Team Preventie van Antes terecht voor laagdrempelige hulp en advies. Neem contact op via preventie@anteszorg.nl. We denken graag met je mee.

 

Bronnen en meer informatie